Ревіталізація музеїв у малих містах України

Музей-квартира М. Д. Леонтовича

Музей-квартира М. Д. Леонтовича – музей «Щедрик» – це дім легендарної мелодії, яка стала символом Різдва у всьому світі. Твір, над яким Микола Леонтович працював майже усе своє життя, спершу здобув успіх в Україні, а згодом закріпився в західній культурі. Витоки Щедрика знаходяться серед народної творчості, а оброблений генієм, він розпочав свою мандрівку концертними залами, кіноекранами та навіть популярними серіалами. Мелодію виконують в стилі від класики до року, відбуваються флешмоби, створюються рейтинги найкращої обробки. Праісторичне начало відгукується в серцях людей з усього світу, коли вони чують цей передзвін. В яких же умовах народжувався цей спадок світової культури?

В 2019 році в рамках проекту «Ревіталізація Музею-квартири М. Д. Леонтовича в Музей мелодії пісні «Щедрик» шляхом діджиталізації фондів та створення фізичного та віртуального інтерактивно-комунікативних просторів» програми «Малі міста – великі враження», який виграла Тульчинська міська рада, в Музеї-квартирі відбулися кардинальні зміни.

Три експозиційні кімнати обновили сучасними стендами з QR code та інтерактивними тачпанелями. Відтепер кімнати присвячені темам «Життя Леонтовича», «Капела ім. М. Леонтовича» та «Щедрик». Вони розповідають про найважливіші моменти з життя та творчості композитора, тут можна побачить рідкісні світлини, особисті речі та музичні інструменти. Кімната «Щедрик» сформована з напрацювань музикознавців Валентини Кузик та Тіни Пересунько.

Багато додаткової інформації можна отримати в Музеї з тачпанелей, інтерфейс яких побудований дуже зручно, розділений за такими темами: Життєвий шлях М. Леонтовича, Твори Леонтовича, Бібліографія, Культурних код Щедрика, Світовий тріумф Щедрика, Щедрик в сучасній культурі, Тульчин – столиця Щедрика, Хорова капела М. Леонтовича. Колектив Музею дякує мистецтвознавцю Анатолію Завальнюку за надання своїх напрацювань. А також партнерам проекту – Вінницькій обласній універсальній науковій бібліотеці ім. К.А. Тімірязєва, яка дуже допомогла зі збором інформації.

Завдяки QR code ви зможете закачати в свої гаджети ту чи іншу книгу про Леонтовича і, таким чином, забрати частинку Музею із собою!

Сайт: leontovychmuseum.org.ua

Музей-садиба Ігоря Стравінського

Ігор Стравінський називав Устилуг «райським куточком для творчості». А його син – відомий швейцарський художник Федір Стравінський, який провів тут багато часу свого дитинства, говорив: «Променями щастя пройнято мої спогади про Устилуг…»

Насправді ж, Устилуг став притулком для трьох поколінь родини Стравінських – знаменитого співака Маріїнського театру в Петербурзі Федора Стравінського, його сина всесвітньовідомого композитора Ігоря Стравінського та сина останнього – Федора (на загальноприйнятий європейський манер Теодор), визнаного в світі швейцарського художника.
Вважається, що саме тут Ігор Стравінський створив свої найкращі музичні твори. Назавжди залишиться в історії світової музики фольклор Волині, закарбований в оркестровій п’єсі «Феєрверк» (1908 р.) та в балетах «Жар-птиця» (1910 р.), «Петрушка» (1912 р.), «Весна священна» (1913 р.), «Весіллячко» (1914-1923 рр.).

Сайт: stravinsky-ustylug.com