У серпні 2019-го мерія Покровська надрукувала щоденники для школярів. На титульній сторінці зробили напис «Покровськ. Тут творився Щедрик»

У серпні 2019-го мерія Покровська надрукувала щоденники для школярів. На титульній сторінці зробили напис «Покровськ. Тут творився Щедрик»

 • Микола Леонтович написав п’ять редакцій «Щедрика» і працював над ним ледь не все життя.
 • Але досі невідомо, де точно був створена саме та версія всесвітньо відомої мелодії.
 • Через таку невизначеність статус «Батьківщини Щедрика» хоче отримати і вінницький Тульчин, і донецький Покровськ.

— Зараз на всеукраїнському рівні у нас з вами є загроза втратити статус регіону Щедрика. Місто Покровськ вже заявив, що всесвітньо відомий «Щедрик» народився у їхньому місті, на Донеччині. Тому маємо разом довести, що «Щедрик» народився на території Вінницької області, — говорила на круглому столі у Вінницькій ОДА, 24 січня, очільниця управління культури та мистецтв Ольга Дернова.

Тоді ж представили нове лого області та слоган «Щедрик — мелодія Вінниччини» і розповіли про ідею внести мелодію у перелік культурної спадщини області. Чому виникла потреба «приватизувати» спадок Леонтовича?

Об’єднані Леонтовичем

Червень 2018 року. У Тульчині проводять другий Operafest. На відкритті присутня обласна влада та урядовці на чолі з Володимиром Гройсманом. Тодішній прем’єр оголошує, що Тульчин Вінницької області та Покровськ Донецької області стали містами-побратимами, адже об’єднані видатним митцем. Композитор Микола Леонтович чотири роки прожив на Донбасі, з якого переїхав до рідного Поділля.

Тульчинці отримали пам’ятку щедрівці — скрипковий ключ з дзвонами; мурали на стінах будинків «Леонтович Арт Квартал». І ще чиновники пообіцяли, що взимку 2018-го проведуть фест до відкриття креативного простору «Щедрик Меридіан».

Частина інсталяції «Щедрик Меридіан»

Частина інсталяції «Щедрик Меридіан»

Утім, через воєнний стан, який проголосив президент Порошенко в 11 областях України, концерт переносять на 11 січня 2019 року. І урешті-решт проводять аж у листопаді 2019 року, під новою назвою — «Від Щедрика до Carol of the Bells».

Щедрик фест, інвест і парк

Замість того, щоб асоціюватися з прифронтовим містом, де є тільки гірники та залізничники, міська влада Покровська (колишнього Красноармійська) взялася за побудову іміджу міста навколо «Щедрика». З чого все почалося, розповідає місцеве видання pokrovsk.city

2018 рік:

 • Серпень — За два місяці після Тульчина в Покровську відкривають пам’ятник Щедрівці — скульптуру Леонтовича в повний зріст.
 • Вересень-листопад — Містами України проїжджає фотовиставка «Культурна дипломатія України: світовий тріумф «Щедрика», в якій, зокрема, розповідають про Покровськ.
 • Грудень — У Покровську проводять фестиваль хорового мистецтва «Щедрик Фест».

2019 рік

 • Січень — У школах Покровська створюють дитячі хори при школах, які співають пісні з доробку Миколи Леонтовича.
 • Квітень — У столиці відбувається культурно-інвестиційний форум «Щедрик Інвест», на якому мер Покровська Руслан Требушкін презентує інвестиційний проект «Культурний простір «Щедрик парк».
 • Травень — Переможець покровського «Щедрик фесту» — хорова капела «NOW Кредо» їде у світове турне. Разом із капелою подорожує делегація донеччан, яка розповідає про Покровськ.

Донецька влада таким чином наслідувала досвід Симона Петлюри, який у 1919 році відправив у світове турне Українську республіканську капелу, щоб та презентувала перед Заходом високу музичну культуру України, — і була живим свідченням окремішності українського народу, його мови, історії й культури.

 • Серпень — Інтелігенція міста звертається із пропозицією перейменувати парк «Ювілейний» на парк імені Миколи Леонтовича.

Міська влада друкує щоденники для школярів, в яких розповідають про історію міста та культурне становлення міста. На титульній сторінці зробили напис «Покровськ. Тут творився Щедрик».

Мерія Покровська збирається втілити проект «Культурний простір «Щедрик парк» у будівлі згорілого кінотеатру «Мир».

 • Грудень — народний депутат Руслан Требушкін (покинув посаду мера Покровська після парламентських виборів) запрошує до Верховної Ради хорову капелу «NOW Кредо», що вперше в стінах ВРУ виконує «Щедрика» Миколи Леонтовича.

«Є спірні моменти»

Чи бачили вінницькі чиновники усе, що робить Покровськ з «нашим Щедриком»? Так, але про це не говорили публічно.

— У нас є спірні моменти з іншими містами, де міг народитися Щедрик. Але не міг народитися Щедрик у пролетарському місті — тільки у нашій українській глибинці, де кожен рух нашого жителя супроводжувався піснею, — говорив ще в листопаді 2019 року мер Тульчина Валерій Весняний, про що передає ТСН.

— Місто Покровськ — це місто вугільників, залізничників. Місто шахтарських професій. Але в нашій історії є й культурні сторінки, якими напевно пишається та захоплюється весь світ. Це наш всесвітньо відомий «Щедрик», який надалі став «Carol of the Bells», — говорив у грудні 2019 року нардеп Руслан Требушкін.

Щедрик може бути донецьким?

Вінницька ОДА відкривала оновлені музеї Леонтовича (у Тульчині та Марківці) та проводила фестиваль про Щедрик, переважно, для внутрішнього споживача. Тобто, місце проведення завжди було в межах області.

Натомість, донеччани майже одразу вийшли за межі міста, а хорова капела з делегацією Покровська, співає «Щедрика» за межами України. Чи може бути всесвітньо різдвяна мелодія родом з донецького краю?

Про життя Леонтовича на Донбасі відомо не так багато. Він жив у Гришиному (нині — Покровськ) з 1904 по 1908 рік, заснував музичну школу, де і працював викладачем. Відомо, що перший варіант «Щедрика» він почав створювати у 1902-1903 роках, також відомо, що варіантів мелодії було п’ять. «Якщо судити по роках, то якась редакція «Щедрика» точно опрацьовувалася на Донеччині. Ймовірніше за все, це була друга редакція, над якою Леонтович працював у 1906—1908 роках, коли жив у Гришиному. Тож Донбас таки має безпосередній стосунок до «Щедрика», — йдеться у тексті dn.depo.ua

Вінниця — хорова Мекка

Загрозу втратити статус «Батьківщини Щедрика» можна було б уникнути ще у 2014 році, якби чиновники дослухалися до пропозиції вінничан — дизайнера Ігоря Чепугова і шоумена Олександра Шемета — та вписали «Щедрик» Леонтовича у бренд Вінниці.

За їх планом, Центральний парк Горького мав стати б парком Леонтовича. Замість статуї Максима Горького — була б скульптурна композиція, присвячену різдвяній мелодії. А Вінниця, завдяки фестивалям різдвяної мелодії, стала б «хоровою Меккою». — Ми за те, щоб про Вінницю дізнався весь світ. Інструмент є — знаменита мелодія «Щедрик», яка родом звідси. Саме тут їй потрібно поставити пам’ятник і зробити Вінницю місцем паломництва на Різдво, — говорили автори ідеї. Частково, пам’ятник «Щедрику» та фестиваль реалізували в Тульчині. До кінця свого життя Ігор Чепугов (помер 27 червня 2019 року) говорив, що так вінницькі чиновники вкрали їхню з Шеметом ідею, яку ще й «криво реалізували».

Посилання на джерело: vn.20minut.ua