Події грудня 2019 року, коли міжнародний фестиваль OPERAFEST TULCHYN намагались знищити депутати Вінницької обласної ради, об’єднали всю Україну задля захисту найбільш вдалого культурного стартапу України, який став чітким маркером культурної децентралізації та довів, що велич мистецтва не залежить від розміру міста. Тоді в грудні 2019 року на бік фестивалю встали навіть ті, хто вважав, що фестиваль такого рівня не потрібен Тульчинській громаді.

Саме ці події стали вирішальними для продюсера фестивалю, заслуженої артистки України Ірини Френкель. У березні 2020 року вона прийняла пропозицію Володимира Гройсмана взяти участь у виборчій кампанії від «Української стратегії Гройсмана» до обласної ради.

 • Пані Ірино, чому Ви прийняли пропозицію балотуватися до Вінницької обласної ради саме від команди «Української стратегії Гройсмана»?
 • Я працюю з Володимиром Борисовичем з 2007 року. Коли він був Вінницьким міським головою, я очолювала Департамент культури Вінницької міської ради. Ми багато зробили разом для розвитку культурної сфери Вінниці: «День Європи», День міста, проєкти «ВІнАртСіті», сучасного мистецтва «ре:Візія», «Мистецькі вихідні», «Фестиваль вуличних музикантів» та багато інших. Стратегія сфери культури «Нова культурна основа розвитку міста Вінниці» закінчується у цьому році. Коли Володимир Борисович очолив Уряд України, я теж почала працювати в Міністерстві культури України. Під час впровадження реформи децентралізації ми реалізували два нові й цікаві проєкти: «Академія культурного лідера» та «Малі міста – великі враження». Тому для мене робота у його команді – це вже частина життя.
 • Чи брали Ви участь у розробці Стратегії розвитку Вінницької області 2030?
 • Так. Частина Стратегії розвитку Вінницької області 2030, що пов’язана з культурним розвитком нашого регіону, – це результати досліджень команди Українського центру культурних досліджень, який я наразі очолюю. Ми ґрунтуємо подальший розвиток культури на базових принципах постіндустріального економічного суспільства: культурна спадщина, ремесла, традиції, історія.
  Я хочу зазначити, що всі ці напрями ми почали реалізовувати в Тульчинській ОТГ з 2017 року. І ми всі бачили результат. Тому, на відміну від інших кандидатів, я не обіцяю, а впевнено зазначаю, що ми багато зробили разом за чотири роки. Ми сформували змісти і цінності, які змінили всю країну. Ми лише на початку нашого шляху і я маю чіткий план не лише для славетного міста Тульчин, а й для всієї громади. Результати нашої роботи сьогодні відчувають всі мешканці Тульчинської громади, а це «Леонтович арт-квартал», що повністю змінив вигляд центральної частини міста, Музей-квартира М.Д. Леонтовича, що отримав нове життя та вийшов у інформаційний світовий простір. Проведення повної діджиталізації меморіального музею-квартири у малому місті – це унікальний і поки що єдиний приклад в Україні. Цей крок зміцнив позиції Тульчина як «Столиці Щедрика».
  Ми започаткували фестиваль «Від Щедрика до Carol of the bells». Але найбільш великим досягненням став міжнародний фестиваль оперного мистецтва просто неба OPERAFEST TULCHYN. Ідея фестивалю міцно пов’язана з історичною спадщиною міста, адже у 1787 році саме тут, на Поділлі, було відкрито другий в Україні оперний театр. Проте ми не ставили на меті виключно популяризацію оперного мистецтва.
  Фестиваль став інструментом, який привернув увагу до Палацу Потоцьких – «українського Версалю» – та залучив великий обсяг інвестицій в інфраструктуру міста: по-перше, це дороги, територія навколо Палацу, по-друге – це відреставровані зали і фасад, які до 2017 року не бачили фарби понад 50 років.
  Ми не зупиняємось на досягнутому.
  На жаль, пандемія внесла свої корективи в плани культурно-економічного розвитку Тульчинської ОТГ. І ми були змушені перенести всі заплановані проєкти на 2021 рік. Але, враховуючи, що відбувається поступове повернення до офлайн життя, ми маємо бути готові на 100%, щоб розпочати реалізацію наших нових проєктів і планів.
  Вже 12 жовтня цього року відбувся перший «круглий стіл», на якому обговорено участь Тульчинської громади у Всеукраїнському конкурсі «Мала культурна столиця України – 2022». У разі перемоги культурна сфера громади отримає не лише друге дихання, а й фінансові інвестиції в сумі понад 10 млн. гривен на розвиток культурної сфери.
  Я зустрічалась з працівниками культури громади. Ми обговорили перспективи розвитку села Тиманівка, необхідність внесення «тиманівської каші» до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, а також розвиток туристичних напрямків, що пов’язані з гастрономічними складовими і традиціями гостинності регіону.
  Одними з побажань громади були розширення територій «Леонтович арт-кварталу» та розробка стратегії туризму вихідного дня для Тульчинської ОТГ. Все це реально не лише запланувати, а й реалізувати.
 • Сьогодні, коли, на перший погляд, не до культури, чи погоджуєтесь Ви, що необхідно відтермінувати реалізацію саме культурних проектів?
 • Я так не вважаю. Культурна сфера – це економічна галузь, яка відіграє значну роль у зміцненні соціальної сфери та сервісної економіки. Сьогодні ми зазначаємо, що створення робочих місць у креативному секторі для людей з обмеженими можливостями, молодих батьків – це стратегічне завдання культури і для цього ми вже напрацьовуємо реальні кроки. Саме культурний ресурс має інтегрувати вразливі верстви населення до повноцінного життя та створити умови для гідного заробітку. Окрім цього, у планах є перетворення міста на культурно-економічний кластер і для того, щоб повноцінно почав працювати ресторанний бізнес, готелі, туристична інфраструктура. Для кожної пам’ятки, кожної традиції Тульчинської землі я маю конкретний план, який допоможе нам всім разом розбудувати спроможну у фінансовому сенсі громаду.
  Я мрію, щоб молодь мала всі можливості для самореалізації на своїй Батьківщині. Я володію всіма сучасними технологіями для залучення туриста та інвестицій в громаду.
  Впевнена, що ми зможемо відродити традиції разом та перетворити Тульчин на культурну столицю не лише Поділля!

Автобіографія:

Ірина Володимирівна Френкель – заслужена артистка України; автор, організатор і продюсер міжнародних професійних мистецьких проєктів, зокрема, міжнародних фестивалів VINNYTSIA JAZZFEST, OPERАFEST TULCHYN.

Має вищу музичну освіту (фах – «скрипка»); захистила наукові роботи у Дунайському університеті (Австрія) за напрямом «культурна економіка». Президент Благодійного фонду сприяння розвитку талантів Поділля, директор Українського центру культурних досліджень. Автор програми «Малі міста – великі враження», ініціатор проєкту «Академія культурного лідера». Працювала концертмейстером камерного оркестру «Арката»; заступником директора Вінницької обласної філармонії; директором Департаменту культури Вінницької міської ради; радником Міністра культури України. З 2017 р. очолює Український центр культурних досліджень.

Останні десять років зосереджена на розробці стратегічних документів у сфері культури, вивченні впливу культурної політики на брендування міст і територій та формування ідеї для культурно-економічного розвитку території на прикладах міст Вінниця, Жмеринка, Козятин, Тульчин та інших. Із 2017 р. у м. Тульчин проводиться міжнародний фестиваль під відкритим небом OPERAFEST TULCHYN, який сприяв відновленню перлини Поділля − Палацу Потоцьких, суттєво вплинув на розвиток інфраструктури та відновлення слави міста, як культурної столиці Поділля, та зібрав понад 135000 глядачів зі всієї України. У рамках конкурсу «Малі міста – великі враження» (Міністерство культури України) за два роки реалізовано 80 культурно-мистецьких проектів в ОТГ та малих містах. Зокрема, у м. Тульчин було започатковано «Леонтович арт-квартал», оновлено музей-квартиру М. Д. Леонтовича та започатковано фестиваль «Від Щедрика до Carol of the bells». Фестиваль VINNYTSIA JAZZFEST, який проводиться вже 25 років, став візитівкою Вінниччини не лише в Україні, а й у світі.

На посаді директора Українського центру культурних досліджень Ірина Френкель створила Віртуальний музей нематеріальної культурної спадщини України, ініціювала дослідження «100 років культурної дипломатії». Отримала звання «Людина року» в номінації «Діяч культури та мистецтва» Вінницького обласного конкурсу (2018 р.) та «Корону Дня» за кращий культурний стартап 2017 року – фестиваль OPERAFEST TULCHYN. Має вищу галузеву відзнаку «За досягнення в культурі та мистецтві». Нагороджена грамотою Верховної ради України «За заслуги перед українським народом».