Грандіозна культурна подія відбулася у Тульчині на Вінниччині. Протягом п’яти днів у місті проходив OPERAFEST TULCHYN. Формат фестивалю унікальний – під відкритим небом звучить її величність опера. Шедеври світової класики – від композицій до постановок (мюзикл, оперета, балет). Всім цим глядач має змогу насолоджуватися до глибокої ночі, в історичній місцині – перед палацом Потоцьких, таким собі подільським Версалем. Цьогорічний опера-фест, вже третій за рахунком, називають особливим. В ньому взяла участь рекордна кількість учасників – 700. З величезної сцени прозвучали витвори 27 геніальних композиторів різних часів, сімома мовами. Оперу слухали й дивилися як у партері, так і з наметового містечка, розбитого поряд, на подвір’ї палацу.

Вперше за історію фестивалю дійство стартувало з дитячого відділення – два дні у Тульчині звучала опера для наймолодших глядачів, у межах  KIDS OPERAFEST TULCHYN. Серед найцікавішого – єдиний в Україні показ програми «Colourus of the wind» за мотивами легендарних мультфільмів компанії Disney. Побачила малеча і оперу-казку «Король Дроздобород», і мюзикл «Пригоди Гекльберрі Фіна».

Програма для дорослих видалася не менш цікавою. У Тульчині показали оперету у стилі українського танго «Гуцулка Ксеня», яку у 1938 році за мотивами однойменної пісні написав знаменитий український композитор Ярослав Барнич. Захопливий сюжет постановки передається через колоритну музику, пересипану коломийками, у виконанні музикантів академічного симфонічного оркестру Хмельницької обласної філармонії. Доповнюють оперету масштабні танцювальні постановки від академічного ансамблю пісні і танцю «Козаки Поділля».

У суботу фестиваль порадував прем’єрою. Це єдиний показ опери «Straszny dwór», за оперетою композитора Станіслава Монюшко, яка вважається кращим польським твором XIX століття. Виконавці опери – артисти всесвітньо відомої Польської Королівської опери. Грандіозну постановку очільник Polską Operę Królewską, знаменитий польський режисер Ришард Перит, створив до двох знакових подій для своєї країни – святкування 100-річчя відродження незалежності Польщі та року Станіслава Монюшко, яким постановою Сейму оголошено 2019 рік.

– Польська Королівська опера повертає нас до часів Станіслава Августа – останнього польського короля, який бував у Тульчині. Відтак звернення до українсько-польської історії дуже важливе, – розповів Дамян Цярцінські, Генеральний Консул Республіки Польща в Україні.

Однією з найбільш видовищних постановок цьогорічного «Тульчин опера-фесту» видався балет «Собор Паризької Богоматері» Харківського національного театру опери та балету «Cxid Opera». Прем’єра вистави відбулася у квітні 2018 року. На сцені ожив знаменитий роман Віктора Гюго, який він написав, захищаючи готичний храм (Notre Dame de Parise) від намірів сучасників перебудувати його. Автору цих рядків вдалося проникнути туди, де зберігалися костюми персонажів феєричної постановки.

– Це в нас костюм священика Клода, це костюм Феба, а це в нас Квазимодо. Звісно, є умови для перевезення і зберігання сценічного одягу, аби він не зім’явся, а матеріал довго не зношувався. Це мають бути спеціальні футляри, – розповіла художній керівник балету Харківського Національного театру опери та балету«Cxid Opera», заслужена артистка України Антоніна Радієвська.

Крім, власне, оперної програми, фестиваль порадував гостей цікавими картинними експозиціями у самому палаці Потоцьких та гігантською світловою інсталяцією знаменитого польського художника Ярослава Козяри.

Майже всю фестивальну програму супроводжувала дощова погода. Але справжніх поціновувачів опери це не злякало. Великим мистецтвом насолоджувалися під парасолями.

За оцінками організаторів, попри негоду, OPERAFEST TULCHYN цьогоріч відвідали не менше 15 тисяч гостей.

Марина САВЧЕНКО. Фото автора

Посилання на джерело: newday.kherson.ua